Projekt „Think Global Act Local“, financovaný z programu Evropské unie Erasmus+, v uplynulých dvou letech podporoval diverzitu a inkluzi (D&I) a změny firemní kultury v malých a středních podnicích prostřednictvím vyprávění příběhů. Organizace SEMwell byla partnerem konsorcia osmi zemí a implementovala projekt v České republice.
V rámci projektu byl vytvořen komplexní program kontinuálního profesního rozvoje (CPD) a příručka - soubor nástrojů pro vyprávění příběhů (storytelling), které jsou volně dostupné na webových stránkách projektu. Program CPD se skládá ze čtyř modulů o řízení D&I, nevědomé předpojatosti, inkluzivní komunikaci a participativním narativním dotazování. Příručka pro vyprávění příběhů představuje devět pilířů rozmanitosti a navrhuje techniky vyprávění příběhů pro řízení rozmanitosti v organizacích. Tyto zdroje jsou k dispozici v angličtině, řečtině, bulharštině, slovinštině, nizozemštině, češtině, italštině a portugalštině.
Na začátku tohoto roku byl program CPD pilotně spuštěn v každé partnerské zemi a školení probíhala v různých firmách a organizacích. Zpětná vazba byla veskrze pozitivní a zdůraznila potřebu zabývat se D&I na pracovišti. Sdílení, shromažďování a analýza příběhů se ukázaly být pro manažery efektivní při sdělování hodnot společnosti, zapojování zaměstnanců a podpoře udržitelných změn ve firemní kultuře.
Tuto potřebu potvrzuje i výzkum provedený partnery projektu, včetně výzkumu od stolu a fokusních skupin v každé zemi. Zjištění byla shrnuta ve Srovnávací analýze a doporučení pro tvorbu politik, která jsou k dispozici v angličtině na webových stránkách projektu. Kratší shrnutí klíčových zjištění bude rozesláno zainteresovaným stranám v každé zemi, aby se zajistilo jejich širší šíření.
Rozvoj a inovace mají v Evropě zásadní význam, neboť populace se stává stále rozmanitější. Zatímco velké organizace obvykle mají zdroje na řízení diverzity, malé a střední podniky se často potýkají s problémy věnovat jí čas a zdroje. Řízení diverzity je však důležité nejen pro wellbeing zaměstnanců, ale také pro zlepšení pracovních procesů a podporu kreativity.
Náš projekt k této výzvě významně přispěl. Vyvinuté vysoce kvalitní materiály usnadňují samostatné učení a plány na aktivity a workshopy. Důležitou inovací projektu je využití aplikovaného vyprávění příběhů (techniky storytellingu) k řešení témat D&I. Příběhy jsou univerzálními spojovacími prostředky; sdílení a naslouchání příběhům probouzí naši lidskost a podporuje empatii tím, že mění „druhého“ v někoho blízkého. Přístupy založené na vyprávění vyžadují, aby facilitátoři a facilitátorky odložili předsudky a byli ochotni být zranitelní. To může vytvořit prostředí, které podporuje empatii, vzájemné uznání a spolupráci, odhaluje „tacitní“ znalosti a zefektivňuje pracovní procesy.
Projekt „Think Global Act Local“ se blíží ke konci. Jsme hrdí na dosažený pokrok a na cenné zdroje, které byly vytvořeny a které budou nadále využívat společnosti a organizace v celé Evropě.
Autorka tiskové zprávy: Tjaša Jerman Kuželički, Chamber of Commerce and Industry of Slovenia
コメント