K novému roku často patří i takzvaná novoroční předsevzetí. Je to příležitost se zastavit a podívat se na to, co v našem životě funguje dobře a kde bychom mohli udělat změnu. Fungují však klasická předsevzetí?
Tento fenomén fascinuje jak širokou tak odbornou veřejnost. Jak to, že lidé opouštějí nastavené diety a fitness programy po několika týdnech? Například studie fitness aplikace Strava, která zkoumala přibližně 800 milionů aktivit, předpovídá, že téměř 80 % lidí, kteří si dají novoroční předsevzetí, od něj do 19. ledna upustí.
Důvody neúspěchu?
Důvodů k opuštění od předsevzetí je více. Například Dr. Asim Shah, profesor a výkonný zástupce vedoucího Menningerova oddělení psychiatrie a behaviorálních služeb na Baylor College of Medicine vysvětluje, že nejčastějším důvodem, proč to lidé vzdávají, jsou nedosažitelné nebo příliš idealistické cíle.
Prof. Carlbring ze Stockholmské univerzity například doporučuje změnit formulaci svých předsevzetí: „V mnoha případech by změna formulace předsevzetí mohla rozhodně fungovat. Pokud je například vaším cílem přestat jíst sladkosti, abyste zhubli, budete pravděpodobně úspěšnější, když místo toho řeknete 'budu jíst několikrát denně ovoce'. Sladkosti pak nahradíte něčím zdravějším, což pravděpodobně znamená, že zhubnete a také dodržíte své předsevzetí. Nemůžete vymazat určité chování, ale můžete ho nahradit něčím jiným.“
Lori Leibovich, editorka New York Times sdílí ve svém článku radu, kterou dostala od Chrise Benneta, globálního trenéra Nike Running. Když mu zavolala a zeptala se ho na jeho názor na novoroční předsevzetí odpověděl: “Nedělejte je. Místo toho zdvojnásobte zdravé návyky, které už máte, a pak je oslavte“.
Dalším předpokladem k úspěchu či neúspěchu v dosahování cílů je to, zda nás pohání sebekritika nebo naopak sebelaskavost. Navzdory všeobecnému přesvědčení, sebekritika a tvrdost na sebe za to, že jsme něčeho nedosáhli, nemotivuje ke změně k lepšímu. Sebekritika, jak ukazují výzkumy, vede pouze k depresivní náladě, většímu stresu a menší sebedůvěře. Naopak sebelaskavost pozitivně podporuje a motivuje. Někteří tomu říkají sebeláska, jiní laskavost k sobě, nebo soucit se sebou. Ať už ji nazýváte jakkoli, je to schopnost, kterou v sobě všichni máme, cítit a chápat své emocionální prožívání bez kritiky... nabídnout pochopení pro svou bolest, nedostatky a selhání bez odsuzování. Sebelaskavost je také dle výzkumů spojena s emoční odolností a psychickou pohodou.
Jak tedy udržitelně podpořit zdraví a pohodu po celý rok? Zde je pár tipů:
Napište si seznam zdravých wellbeing návyků, které vám dělají dobře a které už vám fungují.
Zastavte se v přítomném okamžiku. Třeba na krátkou mindfulness meditaci a oceňte se za to, co už děláte. Nemusíte věřit sloganu “Nový rok, nové já”. I když seberozvoj přispívá k celkovému štěstí a pohodě, vaše “současné já je v pořádku”.
Zamyslete se, jak můžete již existující návyky podpořit - konkrétními, ale malými a realistickými kroky.
Naučte se (nebo procvičujte) praxi sebelaskavosti - jde o vědecky podpořenou metodu a praktická cvičení jako v posilovně.
Navrhněte pravidelné wellbeing aktivity v práci - společné výlety do přírody, nástěnku vděčnosti, wellbeing snídaně s jógou, kurzy nebo kratší workshopy podporující duševní sebepéči a pravidelné dobíjení energie (mindfulness, jógu či jiná relaxační cvičení, vaření apod.)
Prozkoumejte například nabídku SEMwell workshopů na podporu wellbeingu a duševní sebepéče pro firmy a školy. Rádi vám vystavíme balíček na míru.
Autorka článku: Jana Kyriakou
10. 1. 2025
Podklady pro článek:
Baylor College of Medicine. (n.d.). New Year’s resolutions: Why do we give up on them so quickly? Retrieved January 10, 2025, from https://www.bcm.edu/news/new-years-resolutions-why-do-we-give-up-on-them-so-quickly
CORDIS. (2023). Trending science: What does science say about all the failed New Year’s resolutions? Retrieved January 10, 2025, from https://cordis.europa.eu/article/id/442773-trending-science-what-does-science-say-about-all-the-failed-new-year-s-resolutions
The Happiness Doctor. (n.d.). Self-compassion or self-criticism: Motivation. Retrieved January 10, 2025, from https://www.thehappinessdoctor.com/blog/self-compassion-or-self-criticism-motivation
Leibovich, L. (n.d.). How to future-proof your happiness in the new year. The New York Times. Retrieved January 10, 2025, from https://www.nytimes.com
Warren, R., Smeets, E., & Neff, K. D. (2016). Self-criticism and self-compassion: Risk and resilience. Current Psychiatry, 15(12), 19-27. Retrieved January 10, 2025, from https://self-compassion.org/wp-content/uploads/2016/12/Self-Criticism.pdf
Comments