top of page
Jana Kyriakou

Jak starší lidé definují pozitivní a dobré stárnutí v šesti evropských zemích.

Stárnutí je univerzální zkušenost, ale způsob, jakým jednotlivci vnímají a zvládají tuto etapu života, se výrazně liší v závislosti na kulturních, sociálních a osobních faktorech. Na jaře 2024 proběhly v rámci evropského projektu Ageing Well v šesti zemích fokusní skupiny se staršími lidmi nad 65 let. Shrnující zprávy z Řecka, Kypru, Švýcarska, Francie, Španělska a České republiky poskytují pohled na různé způsoby, jakými senioři napříč Evropou přistupují ke konceptu dobrého stárnutí. Tato analýza nastíní společná témata a jedinečné pohledy, které z těchto diskusí vyplynuly.





Společná témata napříč fokusními skupinami


1. Pozitivní přístup ke stárnutí

Ve všech skupinách panovala všeobecná shoda na tom, že pro dobré stárnutí je zásadní udržet si pozitivní náhled na věc. Zúčastnění v Řecku, Španělsku, v Čechách a na Kypru zdůrazňovali význam optimismu a pozitivního pohledu na život. Uznávali problémy spojené se stárnutím, ale raději se zaměřovali na výhody, jako je větší moudrost a schopnost užívat si života s větší reflexí.


2. Význam fyzické a duševní aktivity

Fyzické a duševní aktivity byly často zmiňovány jako klíčové součásti dobrého stárnutí. Ve Švýcarsku zúčastnění zdůrazňovali nutnost zůstat aktivní jak po fyzické, tak po psychické stránce, zejména proto, že s přibývajícím věkem je mobilita stále náročnější. Podobně senioři ve Španělsku a v České republice zdůrazňovali, že pro jejich pohodu je zásadní zapojení do sportovních a pohybových aktivit, dalšího vzdělávání a společenských aktivit.


3. Hodnota sociálních vazeb

Sociální vztahy byly všeobecně uznávány jako životně důležité. Ať už se jednalo o udržování úzkých vazeb s rodinou, styk s přáteli nebo účast na komunitních aktivitách, účastníci a účastnice všech fokusních skupin si svých sociálních vazeb vysoce cenili. Například řečtí účastníci zdůrazňovali význam empatie a solidarity, zejména při udržování blízkých vztahů.


4. Smíšené pocity ohledně technologií

Na roli technologií v životě seniorů panovaly rozdílné názory. Mnozí dotazovaní oceňovali vymoženosti, které digitální technologie nabízejí, jako je udržování spojení s blízkými a zvládání každodenních úkolů. Ale objevily se i obavy ohledně soukromí a složitosti nových technologií. Tento názor byl zaznamenán zejména ve zprávách z Francie a Španělska, kde senioři vyjadřovali jak závislost na technologiích, tak i nespokojenost s nimi.


5. Výzvy spojené s fyzickým a duševním úpadkem

Obavy ze ztráty nezávislosti v důsledku fyzického nebo duševního úpadku zaznívaly opakovaně.  Účastníci a účastnice ve Francii a Švýcarsku si všímali zejména obav spojených s možným zhoršením kognitivních funkcí a potřebou podpory v průběhu stárnutí.


Jedinečné perspektivy podle zemí


1. Řecko

Řečtí senioři kladli velký důraz na roli minulých zkušeností a vztahů, které si během života vybudovali. Domnívali se, že kvalita jejich současného života je těmito faktory významně ovlivněna. Kromě toho byla patrná obava z nedostatku institucionální podpory pro seniory, což na ně podle jejich názoru klade větší nároky, aby zůstali soběstační.


2. Kypr

Na Kypru bylo pojetí spokojeného stárnutí úzce spjato s harmonickým životem a užitečností pro společnost. Zúčastnění zdůrazňovali radost z toho, že mají čas věnovat se činnostem, které je baví, jako je trávení času s blízkými a účast na společenských akcích. Zdůraznili také, že je důležité mít trpělivost, odvahu a pozitivní myšlení, aby bylo možné zvládat výzvy spojené se stárnutím.


3. Švýcarsko

Švýcarští senioři kladli velký důraz na nutnost plánování a udržení motivace k aktivitám navzdory fyzickým omezením. Hovořili také o dopadu pandemie COVID-19, která prohloubila pocit izolace, a zdůraznili potřebu strukturovaného denního režimu pro udržení duševního zdraví.


4. Česká republika

Účastníci a účastnice fokusní skupiny v České republice uváděli, že jsou se svým životem velmi spokojeni, a to i přes některé zdravotní problémy. Zdůrazňovali, že pro dobré stárnutí je důležité zůstat fyzicky aktivní, udržovat pozitivní vztahy a pokud je to možné, pokračovat v práci, byť na částečný úvazek.


5. Francie

Ve Francii byl kladen velký důraz na problémy spojené s životem v městském prostředí, zejména pro osoby s problémy s mobilitou. Senioři hovořili o potížích s orientací ve městě, jako je Paříž, které podle nich není vždy přizpůsobeno jejich potřebám. Navzdory těmto problémům oceňovali svobodu, kterou jim důchod nabízí, aby se mohli věnovat novým zájmům a udržovat si aktivní životní styl.


6. Španělsko

Španělští dotazovaní vyjádřili hluboké uznání moudrosti a nadhledu, které přicházejí s věkem. Oceňovali schopnost činit informovaná rozhodnutí a plněji si užívat života. Uvědomovali si však také problémy spojené s fyzickým úpadkem a ztrátou blízkých, kterým čelili tím, že zůstávali společensky a fyzicky aktivní.


Závěr


Zprávy z fokusních skupin ukazují, že ačkoli se zkušenosti se stárnutím v Evropě liší, existuje několik společných rysů, které tyto zkušenosti spojují. Pozitivní přístup, důležitost aktivního života a hodnota sociálních vazeb jsou všeobecně považovány za klíčové pro dobré stárnutí. Problémy spojené s fyzickým a duševním úpadkem a smíšené pocity ohledně technologií však představují trvalé obavy. Pokud porozumíme těmto společným zkušenostem a jedinečným pohledům, můžeme seniory lépe podpořit v tom, aby ve stáří vedli plnohodnotný život.


Sledujte sociální sítě projektu: https://www.linkedin.com/showcase/ageingwell/


Autor článku: Jana Kyriakou, SEMwell Česká republika





0 komentářů

Comments


bottom of page