Pilotní školení mezigeneračního kurikula
Ve dnech 4. a 6. 10. proběhlo pilotní školení prvních vzdělávacích materiálů projektu LearnGen. Díky tomu, že jsme školení uskutečnili online, účastníci a účastnice se mohli připojit bez cestovních nákladů z různých koutů České republiky. Připojili se odbornice a odborníci na HR, kariéroví poradci a koučky a další školitelé a školitelky v oboru práce s lidmi.
Detailně připravené materiály projektu, na kterých pracovalo celé odborné mezinárodní konsorcium, zahrnovaly nejen vysvětlení základních pojmů jako je ageismus, věková diskriminace, věková diverzita, inkluze, mentoring a reverzní mentoring, ale také strategie, jak v organizacích s těmito elementy přesně pracovat. Všechny materiály jsou umístěné na digitální e-learningové platformě a její uživatelskou kvalitu jsme pilotním školením také chtěli otestovat.
Školením a všemi materiály provedla zúčastněné skvělá Margaret Starka, zkušená manažerka a školitelka právě v oboru inkluze, diverzity a mezigeneračního mentoringu na pracovišti. Největším přínosem však kromě vzdělávacích materiálů byly Margaretiny postřehy z praxe, konkrétní tipy jak pracovat v organizaci s věkovou diskriminací, s předsudky a jak zavádět mezigenerační mentoring.
Zde je pár perliček, které nám a účastníkům od Margarety utkvěly nejvíce v paměti:
vnímejte věkovou rozmanitost jako příležitost, nikoli jako problém
vzhledem k tomu, že populace EU stárne, není motivace organizací zaměřit se na age management volbou, ale nutností
věková diskriminace se děje i vůči mladým lidem
age management a programy mentoringu pro lidi plánujte společně s lidmi
když ve firmě analyzujete vzdělávací potřeby lidí, ptejte se také na styly učení (někdo se lépe učí samostudiem, četbou, někdo potřebuje individuálního mentora, někdo se lépe učí ve skupině apod.)
na školení lidí a mentoring je třeba pohlížet z mnoha úhlů pohledu – místo použití termínu dvě strany jedné mince použijte termín mnoho stran/úhlů diamantu
inspirace pro vzdělávací programy na téma věkové diverzity lze nalézt ve statistikách, datech a dalších studijních materiálech, ale také v každodenním životě – můžeme se učit například z interakce s mladšími nebo staršími členy našich rodin a komunit, od našich dětí či babiček
Co dál?
Děkujeme všem zúčastněným za zpětnou vazbu na obsah materiálů i na to, jak se jim pracovalo s e-learninovou platformou. Nyní ladíme všechny detaily tak, aby se všem profesionálům, kteří se o toto téma zajímají, s platformou pracovalo co nejlépe. Aby platforma sloužila jako úložiště cenných informací i dokumentů, které si můžete ZDARMA stáhnout a upravit pro potřeby vašeho vlastního školení či vaší vlastní organizace. E-learningová platforma je již veřejně přístupná, i když její obsah a funkčnost stále vylepšujeme. Můžete se na ni podívat ZDE.
Připravujeme také další sadu vzdělávacích materiálů a další školení, které bude již zaměřené na to, jak konkrétně vyškolit a podpořit mladší a starší pracovníky ve vzájemném mentoringu.
Máte zájem se s námi vzdělávat a podpořit projekt?
Sledujte Facebookovou stránku projektu LearnGen i Motion Digital. Nebo napište vedoucí projektu LearnGen za Českou republiku Janě Kyriakou: jana.kyriakou@motiondigital.eu.
Autorka: Jana Kyriakou
コメント